گزارش اولین نشست هم اندیشی رابطین پژوهشی دادگستری استان‌ها

گزارش اولین نشست هم اندیشی رابطین پژوهشی دادگستری استان‌ها

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه اولین نشست تخصصی رابطین پژوهشی دادگستری های سراسر کشور به همت پژوهشگاه قوه قضاییه با حضور مدیران و مسئولان پژوهشگاه و رابطین استانی برگزارشد.


معاون منابع انسانی قوه قضاییه در نشست هم‌اندیشی رابطان پژوهشی دادگستری استان‌ها مطرح کرد:

-  پژوهشگاه معین دستگاه و قضات در صدور آرای خوب و ارتقای کیفی رسیدگی به پرونده‌ها

- ارزش رای خوب کمتر از مقاله نیست .

حجت الاسلام و المسلمین علی‌رضا امینی با اشاره به اهمیت تمرکز پژوهشگاه قوه قضاییه بر موضوعات مهم و اساسی اظهار داشت هر کاری که در حوزه پژوهشی دستگاه قضایی انجام می‌گیرد باید برای اهداف دستگاه قابل استفاده باشد.

مراکز پژوهشی موجود در راستای اهداف و نیازهای خود فعالیت می‌کنند؛ دستگاه قضایی بر اساس وظایف و اهداف خویش باید پژوهشگاه و مرکز مطالعاتی خاص خود را داشته باشد. همچنان‌که در کنار مراکز آموزشی دستکاه فعالیت آموزشی مناسب خود را دارد.

دستگاهی که محصولش رای است طبعاً دانش بنیان است و بر همین اساس می‌بایست جایی داشته باشیم که معین دستگاه و قضات در صدور آرای خوب و ارتقاء کیفی رسیدگی به پرونده‌ها باشد. پژوهشگاه در دستگاه قضایی از همین جایگاه برخوردار است.

این نهاد می‌تواند زمینه‌ها و ظرفیت‌های نهفته در دستگاه قضایی را در خدمت اهداف واقعی دستگاه و جلب رضایت مردم و مراجعان فعال کند. این ویژگی مهم چیزی نیست جز هوشمندی ، سرعت و دقت در فهم و نیز حل مشکلات کلان در دستگاه قضا و در مراحل رسیدگی و صدور آراء طبیعی است که اگر سیستم و ساز و کار مناسبی برای این منظور نداشته باشیم و دچار روزمرگی می‌شود و از فهم و حل به موقع مسائل عقب می‌مانیم.

تا زمانیکه تعامل و هم افزایی در بین نخبگان فکری دستگاه و همکاران ایجاد نشود نمی توان به فهم، درک و اجماع مشترکی در شناسایی و حل مشکلات دست یافت.

ظرفیت‌ها، استعدادها و انگیزه‌های نابی در گستره دستگاه قضایی وجود دارد اما باید نقاط اتصال و ارتباطات علمی را در دستگاه قضایی تحکیم و تقویت کرد. نمایندگاه پژوهشگاه می‌توانند در این زمینه نقش خوب و مؤثری ایفا کنند. البته برای وصول به این هدف، تعامل ، هم اندیشی و هم افزایی بین نخبگاه دستگاه قضا لازم است و به صرف ارتباط با اساتید دانشگاه یا مراکز تحقیقاتی بیرونی بسیاری از مسائل و موضوعات کشف نمی شود و به نتیجه نمی رسد.

پژوهشگاه می‌تواند بخش مهمی از فرایند انتقال دانش را در دستگاه انجام دهد. دانسته ها و تجارب مهمی در بین قضات و کارکنان در جریان است که پژوهشگاه می تواند با رصد و تدوین و انتقال آنها ظرفیتهای جدیدی را پدید آورده و به رسیدگی های سریع تر و دقیق تر قضایی کمک کند.

متأسفانه تاکنون برخی کوتاهی‌ها در ایجاد ارتباط بین این شبکه عظیم برخوردار از دانش و تجربه در دستگاه قضایی وجود داشته است.

انتشار آرای نمونه می‌تواند به فرایند تبادل و ارتقاء دانش و تجارب قضایی کمک کند . علاوه بر این بازتاب بسیار خوبی در بین اساتید دانشگاه، وکلا و نخبگان حقوق داشته و دارد.

ما در حوزه پژوهش خواهان کار فانتزی که صرفا در ویترین قرار گیرد نیستیم و هر کاری که در پژوهشگاه دستگاه قضایی صورت می گیرد باید قابل استفاده و مفید باشد. در این راستا مجله دادگستری هم باید بیشتر رنگ و بوی قوه را داشته باشد .

ارزش آرای خوب کمتر از کتب و مقالات علمی نیست. از اساتید و فرهیختگان دستگاه قضا خواست تا در راستای ارتقاء سطح علمی دستگاه و ارتقاء سطح آراء قضایی، همکاری بیشتری با این پژوهشگاه داشته باشند .

لازم به ذکر است در ابتدای این نشست که پنج ساعت به طول انجامید جانشین پژوهشگاه، معاون پژوهشی و تعدادی از مسئولان و مدیران پژوهشگاه قوه قضاییه به معرفی فعالیت‌های حوزه‌های مرتبط با خود پرداختند و نمایندگان استانی نیز با طرح نقطه نظرات خویش، برخی اشکالات و پیشنهادات‌شان را بیان کردند.

در این نشست دکتر حبیبی معاون پژوهشی پژوهشگاه اظهار کرد: پژوهشگاه قوه قضاییه از زمانی که تشکیل شده است با استانها ارتباط داشته اما این ارتباط مطلوب نبوده است که ما تصمیم گرفتیم با دعوت شما به این نشست این ارتباط را بیشتر و بهتر کنیم.

حبیبی گفت: پژوهشگاه با دو ایده شکل گرفت اول اینکه اتاق فکری برای حوزه ستادی باشد و نیز اینکه فعالیت پژوهشی قوه قضاییه را سر و سامان دهد و مطالعاتی که برای کارکرد بهتر قوه قضاییه لازم است فعالیت های علمی شکل می گیرد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه بیان کرد: کارکرد دوم این است که بتواند کیفیت کار قوه قضاییه را از طریق تحقیقات ارتقا دهد تا قضات بتوانند به نحو بهتری رای صادر کنند.

وی بیان کرد: پژوهشگاه در فرم کلاسیک نهادهای حقوقی چند پژوهشگاه دارد که پژوهشکده حقوق جزا و جرم شناسی ، پژوهشکده حقوق خصوصی ، پژوهشکده حقوق عمومی پژوهشکده های زیر مجموعه پژوهشگاه هستند.

حبیبی گفت: البته در درون این پژوهشکده ها گروه های علمی مختلفی شکل گرفته است که حسب نیاز و امکانات پژوهشکده ها گروه های عمومی وتخصصی تقسیم می شوند.

معاون پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه بیان کرد: ما در پژوهشگاه قوه قضاییه یک پژوهشکده استخراج آرا و رویه قضایی داریم که بر روی مسئله آرا متمرکز است همچنین یک پژوهشکده آمار و فناوری اطلاعات داریم که به مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه مرتبط است. همچنین پژوهشکده مطالعات پایه که دایره وسیعی از فعالیت ها را دارد.

وی افزود: یکی از بنیادی ترین کارهایی که در اینجا انجام می شود انجام کارهای علمی پژوهشی به روش کلاسیک است. ما یک بخش نیاز سنجی داریم که نیازهای علمی قوه قضاییه را بررسی می کند و بر اساس آن نیازها به یک فهرست پژوهشی دست می باید البته این نیازها ممکن است از طریق اعلام معاونت ها و سازمانهای مرتبط با دستگاه قضایی به ما اعلام شود و یا ممکن است این نیازها بر اساس اسناد بالادستی تهیه شود.

حبیبی بیان کرد: این پژوهشها یا از طریق فعالیت پژوهشگران داخلی و یا با برون سپاری و توسط جوامع علمی تهیه می شوند.

معاون پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه اظهار کرد: ما در پژوهشگاه قوه قضاییه نشست های تخصصی را هم برگزار می کنیم که خروجی آنها مکتوب شده و در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.

وی بیان کرد: بخش دیگری از فعالیت ها ما در پژوهشگاه فعالیت هایی است که دررابطه با قانونگذاری انجام می شود.

حبیبی افزود: از ابتدا قرار بر این بوده است که بدون اینکه ما جانشین معاونت حقوقی و اداره کل حقوقی شویم قرار است که به آنها کمک کنیم تا آنها کارهای خود را در مسیر تهیه لایحه ها و پیش نویس ها به خوبی پیش ببرند البته گاهی ممکن است پیش نوسی تهیه شود و ما قبل از تهیه پیش نویس کار پژوهشی بر روی آن انجام دهیم. لذا در بحث قانون گذاری پژوهشگاه به سهم خود به قوه قضاییه کمک می کند.

معاون پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: حمایت از پایان نامه ها بخشی دیگری از فعالیت های ما است که این کار با هدف برطرف کردن نیازهای پژوهشی انجم می شود.

وی گفت: تعداد زیادی کار پژوهشی در سطح کشور انجام می شود که بسیاری از آن کارها مورد نیاز پژوهشگاه است اما گاهی این پژوهش ها به نحو مناسبی مورد استفاده قرار نمی گیرند لذا ما مایل هستیم که از این پژوهشها و پایان نامه ها استفاده کنیم بنابر این از پایان نامه هایی که موضوعشان مرتبط باشد حمایت می کنیم.

حبیبی بیان کرد: درپژوهشکده استخراج رای ما یک کار بسیار سخت را شروع کرده ایم سخت از این جهت که این کار تاکنون در کشور ما صورت نگرفته است اما در برخی از کشورها سابقه چند صد ساله دارد لذا در استخرج رویه های قضایی و جدا کرد آرا قضایی در ابتدای راه هستیم.

معاون پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: ما این فعالیت ها را در ابتدا به صورت آزمایشی از آرا تهران شروع کردیم اما برای توسعه آن به کمک سایر استانها نیاز داریم.

وی اظهار کرد: در حوزه آراء ما تاکنون چندین کار خوب را داشته ایم که یکی از این کارها برگزاری نشست ها نقد رای است که نتایج خوبی به دنبال داشته است.

حبیبی گفت: پژوهشکده آمار و فناوری اطلاعات فعالیت هایش بر اساس نیازهای مرکز آمار قوه قضاییه است پژوهشکده مطالعات پایه هم در حوزه های متعددی فعالیت می کند و همه مطالعات بین رشته ای را در بر می گیرد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه بیان کرد: انجام مطالعات تطبیقی و ترجمه علوم پژوهشی آنها و نیزا نجام کارهای آماری از دیگر اقدامات پژوهشگاه است.

وی اظهار کرد: در حوزه مجلات هم ما دو مجله فصل نامه رأی و مجله رأی را داریم که بخشی مهمی از انتشارات ما هستند.

حبیبی گفت: تشکیل یک کتابخانه غنی یکی دیگر از کارهای پژوهشگاه است که تقریبا کتابخانه جامعی است وسال به سال به روز می گردد و پژوهشگران می توانند از منابع ما برای کارهای پژوهشی استفاده کنند.

معاون پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه به مسئله انتشار کتب و مجلات هم اشاره کرد و گفت: مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضاییه در راستای انتشارات خروجی پژوهشگاه در پژوهشگاه قوه قضاییه مشغول به کار است که البته خروجی معاونت ها و سازمانهای دیگر را نیز منتشر می کند.

وی بیان کرد: امیدواریم با تشکیل این جلسه بتوانیم به نحو بهتری از ظرفیت استانها استفاده کنیم.

جلالی جانشین رئیس پژوهشکده استخراج آرا قضایی پژوهشگاه قوه قضاییه در اولین نشست تخصصی رابطین پژوهشی دادگستری‌های سراسرکشور که به همت پژوهشگاه قوه قضاییه برگزار شد اظهار کرد: اساس کار پژوهشگاه بر اساس برنامه چهارم قضایی است که برا ساس آن انتشار آراء به قوه قضاییه سپرده شده است که قوه قضاییه باید در زمان مشخصی این کار را انجام دهد که خوشبختانه از سال 91 تاکنون کارهای خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

جلالی افزود: پژوهشکده استخراج آرا در رویه های قضایی از سه قسمت تشکیل شده است. قسمت استخراج آراء ، قسمت سامانه آراء و قسمت نشست های قضایی که در رابطه با بهبود رویه های قضایی مشغول به کار است.

جانشین رئیس پژوهشکده استخراج آرا قضایی پژوهشگاه قوه قضاییه بیان کرد: ما در پژوهشکده خود آرا قضایی را دریافت کرده و بر روی آنها بحث و تبادل نظر انجام می دهیم .

وی بیان کرد: ما باید از آرا قضات به نحو مطلوبی استفاده کنیم تا شاهد تحول در مباحث حقوقی باشیم که البته در سالهای آینده شاهد آثار مثبتی از این کار برای نظام حقوقی خواهیم بود.

جلالی گفت: ما برای این کار به شدت نیازمندی همکاری با ظرفیت های استانی هستیم چون این کار فعلا در تهران انجام شده و باید استانها را هم در کنار خودداشته باشیم تا بتوانیم آرا آنها را هم برجسته و معرفی کنیم.

جانشین رئیس پژوهشکده استخراج آرا قضایی پژوهشگاه قوه قضاییه در خصوص وظایف و عملکرد این پژوهشکده گفت: ما در مرحله اول استخراج آرا را داریم در قسمت استخراج البته سامانه ای هم داریم که به قسمت اول هم مرتبط است. در این سامانه گروه حقوقی،‌گروه کیفری و گروه اداری ( دیوان عدالت اداری) را داریم که البته گروه حقوقی و گروه کیفری به دو دسته تجدید نظر و عالی تقسیم می شوند.

وی تصریح کرد: ‌فارغ التحصیلان مقطع تحصیلی دکترای و نیز دانشجویان این مقطع عزیزانی هستند که به مباحث نظری و عملی حقوق و رویه های قضایی چون مسلط هستند به ما کمک می کنند.

جلالی افزود: در قسمت سامانه ما آرا قضایی را به صورت درختواره تهیه کرده ایم و تزاروس ما به صورتی انتخاب شده است که هدف آن بسیار ارزشمند است یعنی بازیابی سریع و ربط اطلاعات به یکدیگر در یک حجم وسیع از اهداف تزارروس ما است.

جانشین رئیس پژوهشکده استخراج آرا قضایی پژوهشگاه قوه قضاییه در پایان گفت: ما در قسمت فرآوری آرا واقعا نیازمند همکاری نخبگان دستگاه قضایی هستیم و امیدواریم که قضات و پژوهشگران استانی در این زمینه به ما کمک کنند .

حجت الاسلام والمسلمین عبدالصالح شاه نوش رئیس پژوهشکده حقوق خصوصی پژوهشگاه قوه قضاییه در اولین نشست تخصصی رابطین پژوهشی دادگستری‌های سراسرکشور به تجارب ناشی از نشست های نقد رأی اشاره کرد و گفت: از سال 1390 جلسات نقد رأی در مرکز آموزش قوه قضاییه شروع به کار کرد. پس از تشکیل شدن پژوهشگاه قوه قضاییه این کار به پژوهشگاه محول شد.

رئیس پژوهشکده حقوق خصوصی پژوهشگاه قوه قضاییه اظهار کرد: این کار یک شباهت ها و تفاوت هایی با نشست های قضایی دارد. مثلا در این نشست های نقد رأی سعی می شود یک یا دو رأی را مورد بحث قرار دهند یعنی سوال حقوقی مطرح نمی شود بلکه یک رأی قاضی مورد بحث قرار می گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین شاه نوش تصریح کرد: در این نشستها حتی به نحوه نگارش جمله‌ها، عنوان‌ها واستدلال‌ها هم توجه می شود.

وی گفت: گاهی یک سوال حقوقی در این نشست‌ها مطرح می شود که خارج از کیس مورد نظر است وبه حواشی خارج از پرونده توجه می شود مثلا در موضوع زمان پایان حضانت یک طفل دو نظریه وجود دارد. یک نظر گفته می شود تا بلوغ طفل و یک نظر دیگر می گوید با رشد کودک حضانت طفل به پایان می رسد بنابر این در این مسائل و در این نشستها حاشیه های یک رأی هم مورد بررسی قرار می گیرد.

رئیس پژوهشکده حقوق خصوصی پژوهشگاه قوه قضاییه عنوان کرد: حواشی یک پرونده از نظام آموزشی ما حذف شده است اما با برگزاری این جلسات نقد رأی این حواشی ها دارد به نظام حقوقی ما بر می گردد.مثلا در مورد سند رسمی در فضای آکادمیک دو یا سه رأی وجود دارد اما در عالم واقع این موضوع بسیار متفاوت است.منظور از اینها این است که این جلسات نقد رأی این خاصیت را دارد که به زوایای پیرامون پرونده‌ها بپردازد.

حجت الاسلام و المسلمین شاه نوش گفت: استفاده از ظرفیت دانشگاهی و آکادمیک یکی از امتیازات این جلسات است.

وی بیان کرد: ما در پژوهشگه قوه قضاییه به این نتیجه رسیدیم که ظرفیت های خوبی در صدور رأی در استانها وجود دارد که ما باید این را به دانشجویان ودانشگاه ها نشان دهیم که با این کار می توانیم از ظرفیت اساتید و دانشجویان هم استفاده کنیم.

رئیس پژوهشکده حقوق خصوصی پژوهشگاه قوه قضاییه اظهار کرد: تصویری که این جلسات از قوه قضاییه به دانشجویان و اساتید منعکس می کنند یک تصویر بسیار خوب و ارزشمند است که ما به دنبال توسعه این نگاه هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین شاه نوش در خصوص تفاوت رویه ها هم تصریح کرد: ما با برگزاری جلسات نقد رأی می توانیم از دیوان عالی بخواهیم که در خصوص مثلا یک موضوع خاص به یک رویه واحد برسد در این رابطه ما در جلسات دادگاه تجدید نظر استان تهران به این موضوع رسیده ایم.

وی گفت: موضوع مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد بحث تفاوت برداشتها در آیین‌های دادرسی است. چون این تفاوتها باعث می شود که رسیدگی‌ها متفاوت باشد و طبیعتا این تفاوت دررسیدگی ها منجر به فساد خواهد شد.

رئیس پژوهشکده حقوق خصوصی پژوهشگاه قوه قضاییه بیان کرد: مثلا مسئله ابطال تمبر مالیاتی وکلا یک نمونه از این موارد است. به عنوان مثال ما در این رابطه در خود تهران 4 رویه متفاوت داریم. بنابر این ما در این جلسات نقد رای می توانیم به یک رویه ثابت برسیم که حداقل در یک استان به یک رویه ثابت تبدیل شود.

حجت الاسلام و المسلمین شاه نوش عنوان کرد: گاهی ما جلسات دو سه ساعته برگزار می کنیم و مباحث علمی خوبی مطرح می شود. به طوری که ممکن است مباحث مطرح شده در هیچ کتاب یا مقاله ای وجود نداشته باشد لذا ما سعی می کنیم مباحث مطرح شده را به طور کامل پیاده سازی کرده و انتشار دهیم.

وی درپایان اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم نشست های نقد رای را هم درتمامی استانها بالفعل کرده و خروجی مناسبی به نفع خود استانها از این جلسات داشته باشیم.

دکتر پورسید قائم مقام رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه در اولین نشست تخصصی رابطین پژوهشی دادگستری های سراسر استان که به همت این پژوهشگاه برگزار شد، اظهار کرد: انتظار ما از برگزاری این جلسه این است که بتوانیم یک زمینه عملی را برای همکاری‌های مشترک داشته باشیم.

دکتر پورسید گفت: یکی از کارهای ما در پژوهشگاه همکاری با اداره حقوقی معاونت حقوقی است. در آنجا کارهای پژوهشی به ما ارجاع می شود که ما بتوانیم بر روی مسائل مورد نیاز آنها کار علمی انجام دهیم که خوشبختانه در تدوین لوایح مشترک با قوه قضاییه و حتی دولت عملکرد خوبی داشته ایم و اکنون در تدوین یک لا یحه در دولت و یک لایحه در مجلس در حال فعالیت هستیم.

وی بیان کرد: بر این اساس به نظر می رسد که پژوهشگاه قوه قضاییه یک پل ارتباطی خواهد بود بین اساتید و ظرفیت های استانی با اداره کل معاونت حقوقی قوه قضاییه.

قائم مقام رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه به بحث آموزش‌های مجازی هم اشاره کرد و گفت: با توجه به امکاناتی که دربرخی از استانها موجود است ما می توانیم آموزش مجازی را هم دردستور کار قرار دهیم و با این ظرفیت می شود از اساتید برجسته برای آموزش تمامی استانها استفاده کرد.

دکتر پورسید تصریح کرد: ما انتشار کارهای پژوهشی استانها را هم موردتوجه قرار داده ایم به طوری که به عنوان مثال ما کارهای خوبی را در خصوص انتشار فعالیت‌های پژوهشی استان فارس داشته ایم. البته همکاران قضایی دیگر استانها هم با ما در تعامل هستند و کارهای علمی خود را برای ما ارسال می کنند.

وی گفت: کارهای علمی همکاران قضایی را ما می توانیم جزو دوره پودمانی در نظر بگیریم.

قائم مقام رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه عنوان کرد: یکی از کارهای خوبی که ما در سال گذشته در پژوهشگاه انجام دادیم بحث مطالعه تطبیقی در باب زمان رسیدگی بود و پس از انجام مطالعه فهمیدیم که استانها دارای وضعیت های غیر مشابه هستند یعنی برخی استانها در زمینه میانگین زمان رسیدگی عملکرد خیلی خوب و برخی استانها عملکرد ضعیفی داشتند.

دکتر پورسید خاطر نشان کرد: در این راستا ما به این نتیجه رسیدیم که استفاده از تجارب استانها تاثیر زیادی بر عملکرد دیگر استانها خواهد داشت و ما نباید از این تجارب غافل شویم.

وی گفت: به عنوان مثال ما دربحث کاهش جمعیت کیفری استانها یک کار پژوهشی را در پژوهشگاه انجام دادیم و دیدیم که صدور احکام جایگزین حبس در برخی استانها بسیار عالی و در برخی استانها ضعیف است.

قائم مقام رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه تصریح کرد: ما در این گزارش و پژوهش به این مطلب واقف شدیم که ظرفیت های استانی بسیار بالایی داریم که در برخی مواقع حتی لازم است برخی موضوعات به سطح ستادی قوه هم ارسال شود.

دکتر پورسید افزود: ما بسیارعلاقمند هستیم در بحث شناسایی قضات مستعد و علاقمند با استانها همکاری کنیم البته ساماندهی همه افراد مستعد خیلی سخت است که ما امیدواریم بتوانیم با تلاش های شما این شناسایی را به صورت منسجم انجام دهیم.

وی گفت: البته این شناسایی صرفا مربوط به قضات نیست بلکه استفاده از ظرفیت اساتید دانشگاهی هم نباید فراموش شود.

قائم مقام رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه در پایان گفت: نظارت بر توزیع مناسب کتب و مجلات ارسالی از طرف ما موضوع دیگری است که مایل هستیم به وسیله شما انجام گیرد تا ما بتوانیم یک برنامه ریزی درستی در خصوص تهیه و توزیع کتب و انتشارات خود داشته باشیم.

توحیدی ،سرپرست دفتر ارتباطات و همکاری های علمی در اولین نشست تخصصی رابطین پژهشی دادکستری های سراسر کشور اظهار کرد: ما در استانها دارای ظرفیت های خوبی در راستای انجام کارهای پژوهشی داریم.

وی گفت: در سال گذشته ما با ارسال نامه به دادگستری های استانها خواستار معرفی افراد توامند به پژوهشگاه برای کارهای پژوهشی شدیم که برخی استانها همکاری و برخی ها کم کاری کردند.

وی تصریح کرد: تاکنون حدود 3هزار 750 همکار قضایی بزای رساله تحقیقاتی به پژوهشگاه قوه قضاییه به ما معرفی شده اند.

این مقام مسئول ادامه داد: ما در پژوهشگاه به این نتیجه رسیدیم که پژوهش های همکاران را که در قالب رساله انجام میشود را به سمت نیازهای خود استانها هدایت کنیم. لذا از استانها خواستیم اولویت های پژوهشی خود را به ما اعلام کنند. در این راستا استان تهران بیشترین کار پژوهشی را داشته و استان خوزستان هم کمترین کار را داشته است.

وی بیان کرد: رساله های باید با موضوعاتی باشند که نیازی از قوه قضاییه را برطرف کند.

توحیدی افزود: موضوعات پیشنهادی ما و موضوعات انتخاب شده توسط دیگران در سایت ما قابل مشاهده استو قضات میتوانند از این طریق موضوه رساله خود را انتخاب کنند.

وی گفت: یکی دیگر از کارهای ما بحثی با عنوان منتخب تحولات دادگستری جهان است. در این زمینه کسانی که زبان خارجه قوی دارند میتوانند به ما کمک کنند. چون این کار نوپا است و در اینده گسترش خواهد یافت.

توحیدی در پایان گفت: از شما عزیزان تقاضا داریم که هدف و موضوع رساله انتخابی شما رفع دغدغه های دستگاه قضایی باشد.

کد: 5008421

زمان انتشار: دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 09:30 ق.ظ

تعداد نمایش: 315

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

نام

ایمیل

نظر

امتیاز

 
 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به پژوهشگاه قوه قضاییه می باشد. ⚖