گزارش مختصر نشست علمی "ظرفیت‌ها، چالش‌ها و نیازمندی‌های پیاده سازی رایانش ابری در قوه قضائیه"

گزارش مختصر نشست علمی ꞌꞌظرفیت‌ها، چالش‌ها و نیازمندی‌های پیاده سازی رایانش ابری در قوه قضائیهꞌꞌ

پژوهشگاه قوه قضاییه

پژوهشکده آمار و فناوری اطلاعات

نشست رایانش ابری

زمان برگزاری نشست

اولین نشست رایانش ابری در روز چهارشنبه 30 تیر 1395 به مدت دو ساعت با موضوعیت "ظرفیت‌ها، چالش‌ها و نیازمندی‌های پیاده سازی رایانش ابری در قوه قضائیه" در ساختمان آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه تشکیل گردید.

ترکیب  تخصصی اعضای شرکت کننده در نشست

این نشست با حضور جمعی 15 نفره از کارمندان حوزه زیرساخت، تحقیقات شبکه مرکز آمار، افرادی از گروه IT ساختمان بلوار کشاورز، پژوهشگاه قوه قضائیه به همراه شرکت حامی عدالت، به هدف جمع‌آوری نقطه نظرات متخصصین حوزه‌های نرم افزار و زیرساخت که هم اکنون درگیر پروژه های اجرایی این سازمان هستند، برگزار شد. افراد شرکت کننده از تخصص‌های مختلف شبکه در حوزه‌های امنیت شبکه، طراحی شبکه‌های LAN و WAN، مجازی سازی، متخصصین سیسکو ، متخصصین سرویس‌های ماکروسافتMCITP، حضور داشتند.

شرح جلسه

جلسه با ارائه پاورپوینتی از گروه تحقیقات شبکه مرکز آمار به منظور تعریف رایانش ابری و انوع معماری آن و روند پذیرش این فناوری در دنیا،  همچنین آمارهای جهانی در استفاده از این فناوری آغاز شد. پس از آن جهت شفاف نمودن مزیت رایانش ابری و لزوم اجرای آن در قوه قضائیه، تجربه ای کوچک در خصوص رایانش ابری در خصوص یک نرم افزار ستادی کشوری به همراه نتایج اجرای این پروژه و مقایسه این پروژه با حالت سنتی به صورت نمودار و جدول بیان شد. پس از ارائه پاورپوینت، جناب آقای آسیابانی، معاون محترم فناوری اطلاعات مرکز آمار و فناوری اطلاعات، مدیریت جلسه را برعهده گرفتند. کلیه حاضرین جلسه بر اساس حوزه تخصصی خود، تجربیات گذشته و کارهای اجرایی که در دست دارند؛ به ارائه مزیت‌ها و چالش‌های احتمالی این فناوری و راه حل مربوطه و  اثر آن در وضعیت شبکه قوه قضائیه پرداختند.

خلاصه  ای از نقطه نظرات تبادل شده در نشست

مهمترین چالش‌های مطرح شده در این نشست، امنیت در ابر، چالش عملیاتی شدن نرم افزارهای قوه قضائیه در ابر، هزینه‌های ایجاد یک ابر خصوصی عنوان شد. کم شدن هزینه­ها در گذر زمان، تمرکزسازی دیتا در حوزه نرم افزار و تجهیزات شبکه، تحلیل داده تجمیع شده، مهمترین مزیت‌هایی بودند که در این نشست مطرح شدند. در انتهای این جلسه دو ساعته، تصمیم گرفته شد تا ضمن انجام تست‌های موردی پیرامون دغدغه های بیان شده، کارگروه‌ها و جلسات تخصصی در حوزه نرم افزار و شبکه برگزار شود تا جزئیات چالش‌ها و پیش نیازهای اولیه ای که سازمان قوه قضائیه در اجرای رایانش ابری نیازخواهد داشت، به صورت دقیق‌تر مورد نقد و بررسی قرار گیرد.


دریافت فایل ارائه

کد: 5007067

زمان انتشار: یکشنبه 21 شهریور 1395 05:20 ق.ظ

تعداد نمایش: 307

نتیجه ای برای نمایش وجود ندارد

نام

ایمیل

نظر

امتیاز

 
 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به پژوهشگاه قوه قضاییه می باشد. ⚖