مدیریت ارتباطات و همکاری‌های علمی

این مدیریت شامل دو گروه ارتباطات علمی با قضات و گروه ارتباطات و همکاری‌های علمی است. این قسمت وظایفی مانند هدایت فعالیت پژوهشی قضات در جهت آموزش‌های بدو و ضمن خدمت، جلب همکاری‌های علمی قضات، همکاری و هماهنگی با نظام پژوهشی کشور، دانشگاه‌ها، مؤسسات مراکز پژوهشی، برگزاری نشست‌ها و همایش‌های علمی انجام می‌دهد.

 

ساختار سازمانی دفتر ارتباطات و همکاری های علمی

 

 


  • گروه همکاری‌های علمی با قضات

این گروه بر کلیه مراحل مربوط به انجام «رساله‌های تحقیقی پودمانی قضات» نظارت می‌کند. در این راستا اقدام به دریافت عناوین رساله‌ها، طرح‌نامه و استاد ناظر پیشنهادی، ارسال به کمیته علمی جهت تصویب پروپوزال، نظارت بر زمانبندی انجام رساله و دریافت گزارش‌های پیشرفت کار، انجام امور مربوط به دفاع از رساله و تأیید انجام رساله برای آموزش قوه را برعهده دارد و بعنوان حامی و پشتیبان اتقان علمی، شکلی و ماهیتی رساله‌های تدوینی قضاتِ سطوح مختلف دادگستری‌های کل کشور در انجام این رساله‌های می‌باشد. قابل ذکر است توضیحات، فرم‌ها و آیین‌نامه‌های مرتبط با شیوه تهیه، تدوین و انجام رساله‌ها در وب‌سایت پژوهشگاه قرارداده شده است.

 


  • تفاهم‌نامه‌ها

گروه ارتباطات و همکاری‌های علمی به ایجاد، توسعه و تعمیق همکاری علمی و پژوهشی کاربردی با مراکز علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی کشور اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه با مراکز معتبر و مؤثر علمی و اجرایی نموده و می‌نماید. در این راستا تاکنون با مراجع مختلفی همچون مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، معاونت فرهنگی قوه قضاییه، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، دبیرخانه هیأت مرکزی نظارت بر حفظ حقوق شهروندی قوه قضاییه، سازمان فناوری اطلاعات، مرکز تحقیقات و کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه گیلان، مرکز تحقیقات کاربردی ناجا و ...؛ تفاهم‌نامه همکاری منعقد نموده است و کارگروه های اجرایی آنها را بصورت پیوسته پیگیری و برگزار می‌نماید.

 


  • تحلیل محتوای رسانه‌ها

در راستای اجرای بند ۳ اساسنامه پژوهشگاه قوه قضاییه، مبنی بر لزوم انـجام مطالعات آینده‌پژوهی به منظور رهگیری مسایل و معضلات پیش‌روی دستگاه قضا، پیمایش محتوای رسانه‌ها در شرح وظایف دفتر ارتباطات گنجانده شده است تا از منظری پژوهشی- ارتباطی، دیدگاه‌های صاحب‌نظران و کارشناسان حقوقی را نسبت به عملکرد قضایی و وضعیت فعلی قوانین، از جمله نقایص احتمالی که در اجرا پیش می‌آید شناسایی و منعکس گردد. بر این اساس علاوه بر آسیب‌های اجتماعی و چالش‌های حقوقی و قضایی، مشکلات و خلاء‌های قوه قضاییه و سازمان‌های زیرمجموعه آن (دیوان‌عالی کشور، دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی کشور، دادگستری استان تهران و سایر استان‌ها، مراکز شوراهای حل اختلاف، سازمان پزشکی قانونی، سازمان قضایی نیروهای مسلح، سازمان ثبت اسناد و املاک و دادستانی کل کشور) و از جمله مباحثی نیز که در پیشگیری از وقوع جرم تعریف می‌گردند نیز به زعم صاحب‌نظرها، شناسایی و طبقه‌بندی می‌گردند. بدین منظور متن سخنرانی‌های مسئولین قضایی، کارشناسان و اساتید حقوق، گزارش‌ها، تحقیقات و نشست‌های تخصصی و کارشناسی از رسانه‌های مختلف مکتوب جمع‌آوری و پس از استخراج عناصر خبری کدگذاری شده و دسته بندی می‌گردند و فراوانی هر موضوع محاسبه و به صورت آماری بیان می‌گردد.

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به پژوهشگاه قوه قضاییه می باشد. ⚖